תוכיה בע"מ
מזון, כלובים וציוד מקצועי
למגדלי תוכים*גלול מטה
עצות קטנות:


בתקופה בין הבקיעה והזמן שהגוזלים מתחילים לאכול לבד, הציפור "ההורה" נוטה לאכול בעיקר אוכל רך. כופתיות פסיטקטס מתרככות בזפק ולכן מאד מתאימות להעברה לגוזלים. כדאי לכן לנצל את זמן הדגירה להעברה מהירה לכופתיות.

בתקופת הגמילה, הגוזלים לומדים רק לאט לאט לקלף גרעינים אך בו בזמן ההורים יאכילו אותם פחות ופחות. הגוזלים ישמחו לאכול את הכופתיות בתקופה ו ולספק את רעבוהם בדרך קלה.

כופתיות - מה, למה ואיך?

מדוע  לתת מזון מאוזן מלא בכופתיות?

בעיות בריאות רבות בציפורים נובעות מתזונה שאינה מאוזנת. תזונה מושלמת צריכה להכיל למעלה מ- 40 סוגים שונים של מרכיבי מזון וביחס נכון, ותערובות הגרעינים (ובמיוחד אלו שאנן מקצועיות) לא מאוזנות ברובן.


במה שונות הכופתיות מתערובת הגרעינים הרגילה?

פסיטקוס הינו מזון לציפוריםן שאוזן באופן מדעי על מנת למנוע חוסר במרכיבים חיוניים. חברת פסיטקוס בשיתוף וטרינרים מומחים ומגדלי ציפורים מנוסים פיתחה את כופתיות פסיטקוס למתן תזונה נכונה ומאוזנת בדרך קלה.
מוצרי פסיטקוס מהווים מזון מלא לציפורים. המוצרים פותחו, נוסו ונבדקו והם מבטיחים תזונה בריאה ומלאה שמכילה את כל המרכיבים החיוניים לציפור בריאה.  מוצרי פסיטקוס מיוצרים בתהליכי יצור נקיים מהאבק שישנו בתערובת גרעינים רגילה.


מהם היתרונות הנוספים של תזונה מאוזנת?

* ציפורים הניזונות מפסיטקוס בריאות יותר, יש להן ניצוי יפה יותר והן במצב כללי משופר.
* מוצרי פסיטקוס הם באיכות גבוהה ביותר וניתנים לעיכול במלואם. לכן, ציפורים הניזונות מפסיטקוס צורכות עד כ- שלישי פחות ממה שהן צורכות כאשר הן ניזונות מגרעינים. ניתן להוסיף "ממתקים" , פירות, ירקות או גרעינים מהתערובות האיכותיות של DELI - NATURE או TEURLINGS עד כ 20% מנת המזון הכוללת, זאת על מנת לא להפר את האיזון בתזונה.

סידרת פסיטקוס מציעה מזון מתאים לכל שלב בחיי הציפור, לא רק לציםור הבוגרת עם פעילות רגילה אלא גם לציפורים בגדילה וציפורים דוגרות.


איך תרגיל/י את ציפורך לפסיטקוס?

כל ציפור יכולה לעבור לפסיטקוס אם בעליו רוצים זאת.
ציפורים אוכלות על פי הרגל. ציפורים צעירות מתרגלות בקלות רבה למזון חדש. חשוב על כן להרגיל את הציפורים לפסיטקוס כמה שיותר מוקדם. ייתכן שציפורים בוגרות שאכלו גרעינים במשך תקופה ארוכה יסתגלו קצת פחות בקלות. אבל אפילו הציפורים "העקשניות" ביותר יתרגלו תוך 6 שבועות. כמו בכל שינוי תזונתי, מעבר לכופתיות צריך להיעשות בהדרגה, על מנת למנוע בעיות בעיכול ומועקה. ציפורים שניזונו בעיקר מגרעינים יכולות לעבור בהצלחה לכופתיות באחת מהדרכים הבאות:

אפשרות א: 
מערבבים בזהירות את הכופתיות של פסיטקוס במזון הרגיל כך שכמות המזון הכוללת לא תחרוג ממנת המזון היומי הרגיל:

ימים     1-3: 1/4 כמות פסיטקוס + 3/4 כמות מזון רגיל
ימים     4-8: 1/2 כמות פסיטקוס + 1/2 כמות מזון רגיל
ימים  9-14: 3/4 כמות פסיטקוס + 1/4 כמות מזון רגיל
ימים     15:  פסיטקטס בלבד.

אפשרות ב:
מערבבים כופתיות פסיטקוס עם המזון הרגיל במשך שבועיים ונותנים אוכל חופשי בלי להקפיד על כמות המזון. במהלך שבועיים אלה הציפורים לומדות להכיר את המזון, ישחקו עם הכופתיות וילמדו לאכול מהן. בשבועיים הבאים מניחים את הכופתיות בתחתית מגש האוכל עם עד 10% מזון רגיל למעלה, וכל יום מפחיתים מהמזון הרגיל.

אפשרות ג: 
שילוב של שתי השיטות הקודמות יכול להתאים כדי להרגיל ציפורים קטנות למשך 5-6 שבועות, כיוון וציפורים קטנות אוכלות גרמים בודדים של מזון ביום וקשה מאד למדוד מנה יומית מדוייקת. 
בקופסא מערבבים 75% מהמזון הרגיל ו 25% כופתיות פסיטקוס. המזון בקופסא צריך להספיק לחודש ימים בערך.  מסמנים על הקופסא בקו את גובה המזון בתחילת המעבר. כל פעם, לאחר חלוקת המזן מהקופסא מוסיפים כופתיות פסיטקוס עדלקו הסימון ומערבבים שוב.  נותנים אוכל לציפורים פעם ב - 3 ימים, במנה שתספיק ל - 3 ימים. במורה זו מעלים בהדרגה את כמות הפסיטקוס במזון.